Tydzień 01

Witaj w tygodniu 1. Programu Stoic Way. Przygotowaliśmy w nim dla Ciebie trzy lekcje. W ich trakcie poznasz założenia pierwszego modułu i wynikające z nich wskazania, a także postać Seneki i przeczytasz fragment jednego z jego najważniejszych tekstów, wreszcie przeczytasz pierwszy odcinek opowiadania, które będzie Ci towarzyszyć przez cały kurs. Zapraszamy! Pamiętaj: po przerobieniu wszystkich lekcji, kliknij [Zaznacz jako ukończone] na dole strony, aby zakończyć pracę w tym tygodniu.

Zobacz więcej...

Tydzień 02

Witaj w tygodniu 2. Programu Stoic Way. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie cztery lekcje. W pierwszej z nich przedstawimy Ci pierwszą regułę Programu – Twoim zadaniem będzie wprowadzić ją we własnym życiu. Następnie zaprosimy Cię do kolejnej lektury opatrzonej naszym komentarzem i praktycznymi wskazówkami, obejrzysz prezentację wideo na temat twórczości Seneki oraz przeczytasz kolejną część opowiadania. Powodzenia! Pamiętaj: po przerobieniu wszystkich lekcji, kliknij [Zaznacz jako ukończone] na dole strony, aby zakończyć pracę w tym tygodniu.

Zobacz więcej...

Tydzień 03

W tygodniu 3. Programu Stoic Way przygotowaliśmy dla Ciebie cztery lekcje. Zaczniesz od wykładu wprowadzającego Cię w tajniki stoickiej koncepcji człowieka, poznasz też i zaczniesz stosować najważniejszą stoicką regułę: przegląd siebie. Poza tym czeka Cię lektura Epikteta i kolejna część opowiadania. Zapraszamy! Pamiętaj: po przerobieniu wszystkich lekcji, kliknij [Zaznacz jako ukończone] na dole strony, aby zakończyć pracę w tym tygodniu.

Zobacz więcej...

Tydzień 04

W tygodniu 4. Programu Stoic Way czekają na Ciebie trzy lekcje. Zaczniesz od wykładu wprowadzającego Cię w stoicką wersję troski o siebie, przedstawimy Ci też regułę stoicką obmyśloną specjalnie na potrzeby współczesnego człowieka - jest nią asceza elektroniczna. Od jej wprowadzenia zależy sukces Twojej dalszej praktyki stoickiej! Poznasz też oczywiście dalszą część opowiadania "Stoicyzm magiczny". Do dzieła zatem! Pamiętaj: po przerobieniu wszystkich lekcji, kliknij [Zaznacz jako ukończone] na dole strony, aby zakończyć pracę w tym tygodniu.

Zobacz więcej...

Tydzień 05

Witaj w tygodniu 5. Programu Stoic Way będącym jednocześnie pierwszym tygodniem drugiego modułu naszego kursu. Czekają Cię w nim cztery lekcje. Zaczniesz od wprowadzenia do koncepcji drugiego modułu, następnie poznasz patrona tego modułu, czyli Marka Aureliusza, zmierzysz się, zaopatrzony(-a) w nasze wskazówki, z lekturą jego słynnych "Rozmyślań". Będziesz też kontynuować lekturę opowiadania. Zapraszamy!

Zobacz więcej...

Tydzień 06

Witaj w tygodniu 6. Programu Stoic Way. Przed Tobą nie lada wyzwania, a pośród nich kolejna kluczowa reguła, od której opanowania zależeć będzie Twoje powodzenie w praktykowaniu stoicyzmu - zależne-niezależne. Poczytasz też Senekę i dalszą część opowiadania. Nie ustawaj w wysiłkach, już dużo za Tobą!

Zobacz więcej...

Tydzień 07

Witaj w tygodniu 7. Programu Stoic Way. Czeka Cię w nim sporo pracy, bo aż pięć lekcji. Zaczniesz od wykładu wprowadzającego Cię w tajniki stoickiej koncepcji tonosu. Następnie zmierzysz się z kolejnym zadaniem stoickim - koncentracją na działaniu. Zalecamy Ci też dalszą lekturę Marka Aureliusza, tym razem wzbogaconą o prezentację wideo na jego temat. Zakończysz na lekturze dalszej części opowiadania. Nie ma co czekać, trzeba się brać do roboty!

Zobacz więcej...

Tydzień 08

Witaj w tygodniu 8. Programu Stoic Way, który jest jednocześnie ostatnim tygodniem drugiego modułu. Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy lekcje i quiz. Pierwsza lekcja ma postać komentarza do dialogu Seneki "O bezczynności", wyjaśniającego, że zaangażowanie i wycofanie nie stanowią prostej alternatywy. W drugiej lekcji dostaniesz zadanie, które pomoże Ci wypracować właściwy rytm. Wreszcie będziesz kontynuować lekturę naszego opowiadania oraz spróbujesz swoich sił w quizie. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 09

Witaj w tygodniu 9. Programu Stoic Way, w którym czekają na Ciebie trzy lekcje. Zaczniesz od wykładu, który wprowadza w stoicką koncepcję rozumu i procesów rozumowania, następnie oddasz się poprzedzonym naszym wprowadzeniem studiom nad "Diatrybami" Epikteta, który jest patronem trzeciego modułu. Będziesz też kontynuować lekturę opowiadania "Stoicyzm magiczny". Zapraszamy!

Zobacz więcej...

Tydzień 10

Witaj w tygodniu 10. Programu Stoic Way. Czekają Cię w nim cztery lekcje. Zaczniesz od treningu w postaci dyscypliny czytania i mówienia, następnie będziesz kontynuował studia nad Epitetem, obejrzysz prezentację wideo na temat koncepcji prawdy, a zakończysz kolejną porcją opowiadania. Udanej praktyki stoickiej!

Zobacz więcej...

Tydzień 11

Witaj w tygodniu 11. Programu Stoic Way. Czeka w nim na Ciebie pięć wymagających lekcji. Przede wszystkim obszerny wykład z logiki stoickiej i współczesnej, następnie lektura francuskiego renesansowego filozofa Michela de Montaigne'a, dalej zadania logiczne dla praktykującego stoika, opowiadanie i quiz logiczny. Uff, sporo tego, więc lepiej od razu zabierz się do pracy!

Zobacz więcej...

Tydzień 12

Witaj w tygodniu 12. Programu Stoic Way, który jest jednocześnie ostatnim tygodniem trzeciego modułu. Czekają w nim na Ciebie cztery lekcje, w tym przede wszystkim wykład na temat natury implikacji logicznej oraz ćwiczenie z dyscypliny słuchania. Do tego dalsza część opowiadania oraz quiz podsumowujący pracę w czwartym module. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 13

Witaj w tygodniu 13. Programu Stoic Way, którym otwieramy czwarty moduł naszego kursu. W tym tygodniu poznasz postać Chryzypa, patrona całego modułu, wprowadzimy Cię w koncepcję słynnych stoickich ćwiczeń duchowych, w których praktykowaniu wesprze Cię lektura "Rozmyślań" Marka Aureliusza – lekturę tradycyjnie opatrzyliśmy wprowadzeniem i zadaniami. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 14

Witaj w tygodniu 14. Programu Stoic Way. Czekają w nim na Ciebie cztery lekcje. Już w pierwszej z nich otrzymasz poważną porcję klasycznych ćwiczeń stoickich do przerobienia, w następnych zaś otrzymasz kolejną lekturę z komentarzem i zadaniami, prezentację wideo na temat ćwiczeń stoickich a na koniec tradycyjnie dalszą część opowiadania "Stoicyzm magiczny". Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 15

Witaj w tygodniu 15. Programu Stoic Way. Czekają w nim na Ciebie cztery niezwykłe lekcje. Po pierwsze poznasz stoicką koncepcję emocji, po drugie przerobisz trzy stoickie ćwiczenia z zarządzania emocjami, po trzecie przeczytasz dialog Seneki "O opatrzności", a na koniec dalszą część opowiadania. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 16

Witaj w tygodniu 16. Programu Stoic Way, zamykającym pracę w ramach czwartego modułu naszego kursu. Czekają w nim dla Ciebie cztery lekcje. Zaczynamy od wykładu komentującego szeroko dialog "O opatrzności", potem przechodzimy do kolejnej porcji ćwiczeń stoickich, następnie dalszej lektury opowiadania stoickiego. Tydzień kończymy zaś quizem podsumowującym pracę w czwartym module. Zapraszamy i życzymy powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 17

Witaj w tygodniu 17. Programu Stoic Way, wraz z którym wkraczamy w piąty moduł naszego kursu. Czekają w nim na Ciebie trzy lekcje. Zaczniesz od wykładu, w którym, poza wprowadzeniem do modułu, zapoznamy Cię ze stoicką koncepcją decyzji. Następnie spędzisz czas na studiach nad Cyceronem, patronem tego modułu. Na koniec tygodnia zaprosimy Cię do dalszej lektury opowiadania "Stoicyzm magiczny". Zapraszamy!

Zobacz więcej...

Tydzień 18

Witaj w tygodniu 18. Programu Stoic Way, w którym czekają na Ciebie cztery lekcje. Zaczniesz od kolejnej porcji zadań stoickich, tym razem będziesz praktykować powściąganie oceny i powtarzanie zasad. Następnie będziesz kontynuować studia nad Cyceronem, obejrzysz prezentację wideo o tajemniczym tytule "Demonizm wartości", by zakończyć tradycyjnie kolejnym odcinkiem opowiadania. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 19

Witaj w tygodniu 19. Programu Stoic Way. Przygotuj się na cztery kolejne lekcje. Najpierw bardzo ważny wykład wyjaśniający stoicką teorię wartości, następnie ściśle z tym wykładem powiązane ćwiczenie z układania hierarchii wartości, potem lektura Seneki i kolejna porcja opowiadania. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 20

Witaj w tygodniu 20. Programu Stoic Way. Czekają w nim na Ciebie cztery lekcje, po pierwsze wymagający wykład na temat doświadczenia sensu w stoicyzmie, następnie kolejna porcja zadań, procedury wartości i dyscyplina miłości, po których przychodzi kolej na następną porcję opowiadania oraz quiz podsumowujący pracę w piątym module. Zapraszamy i życzymy powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 21

Witaj w tygodniu 21. Programu Stoic Way, w którym przygotowaliśmy dla Ciebie trzy lekcje. Zaczniesz od wykładu, w ramach którego opowiemy o osobowości stoika. Następnie czeka Cię kolejna lektura stoicka, tym razem jest to Ralph Waldo Emerson, który łączy wątki stoickie, platońskie i romantyczne. Zakończysz zaś kolejną częścią opowiadania, które towarzyszy Ci przez cały kurs. Powodzenia!

Zobacz więcej...

Tydzień 22

Witaj w tygodniu 22. Programu Stoic Way. Ten tydzień zawiera trzy lekcje: zadanie, lekturę i kolejną część opowiadania. Zadanie pomoże Ci w obraniu strategii niezwykle przydatnej na co dzień, bo dotyczącej radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy. Następnie zapoznasz się także z esejem Davida Hume'a "Stoik" - zachęcamy do przeczytania również wstępu poprzedzającego lekturę. Tygodniowa część opowiada to rozmowa naszych bohaterów o wewnętrznych demonach i najgorszych uczynkach, które popełnili w życiu. Czy każdy z nich ma coś na sumieniu? Zapraszamy do lektury!

Zobacz więcej...

Tydzień 23

Witaj w tygodniu 23. Programu Stoic Way. W tym przedostatnim tygodniu naszego kursu zapraszamy Cię na wykład, zadanie i lekturę oraz opowiadanie. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda współczesny stoicyzm, wykład w tym tygodniu Ci to wyjaśni poprzez pokazanie jego trzech głównych dróg. Kolejne zadanie poświęcamy strategiom stoickim - tym razem dowiesz się, jak po stoicku radzisz sobie w przypadku konfliktu personalnego. Lektura, do której Cię zachęcamy w tym tygodniu, to fragment "Poza dobrem i złem" Fryderyka Nietzschego, w którym wspólnie poszukamy motywów stoickich. Na koniec zapraszamy do przeczytania kolejnej części naszego opowiadania!

Zobacz więcej...

Tydzień 24

Witaj w ostatnim, 24. tygodniu Programu Stoic Way. Przygotowaliśmy w nim dla Ciebie pięć lekcji: wykład, zadanie, komentarz wideo, ostatnią część opowiadania oraz quiz. Finałowy wykład dotyczy mistyki stoickiej. Ostatnie zadanie w ramach programu pomoże Ci ułożyć swoją własną strategię stoicką z pomocą kilku naszych rad. W komentarzu wideo dowiesz się, dlaczego koniec programu nie oznacza końca Twojej stoickiej drogi. Zwieńczeniem tego tygodnia będzie ostatnia część opowiadania oraz quiz.

Zobacz więcej...