Jednym z głównych ideałów, jakie pomaga wcielać w życie filozofia, jest wolność. Poznawanie kolejnych doktryn filozoficznych uzmysławia nam, na jak wiele sposobów można postrzegać rzeczywistość i nas samych, co pozwala uświadomić sobie własne ograniczenia.

Wytrwałe studiowanie tekstów filozoficznych umożliwia nam następnie kształtować swoje przekonania i bronić je, chroniąc przed manipulacjami i stereotypami. Wreszcie nauka filozofii to zuchwała podróż do granic ludzkiej wyobraźni, pozwalająca pomyśleć wszystko, co się da pomyśleć.

Moja najnowsza książka „Zakazana historia filozofów” to próba udostępnienia czytelnikowi wejścia do filozofii właśnie od strony wolności – jest to przy tym udostępnienie adresowane do wszystkich, zarówno do tych, którzy się już z filozofią zetknęli, jak i całkowitych nowicjuszy. Akcja książki rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, w której wszyscy wybitni starożytni filozofowie żyją jednocześnie w świecie bardzo podobnym do współczesnego. Ma jednak ten świat jedną niebezpieczną właściwość – jego struktura dopasowuje się lokalnie do wielkich idei filozoficznych, dając najdziwniejsze i całkiem zaskakujące efekty. Bohaterem opowieści jest pracownik tajemniczej instytucji, która ma za zadanie kontrolować poczynania filozofów, żeby ich idee i przemyślenia nie zagroziły stabilności świata. Bohater odwiedza więc kolejnych filozofów i sprawdza skutki ich intelektualnych poczynań, co wikła go w najbardziej fantastyczne przygody, niejednokrotnie stawiając go nawet w sytuacjach zagrażających jego życiu.

Co chcę, przez opowiedzenie tej historii, osiągnąć? To czytelnik już sam musi ocenić. Na pewno jest to trochę przewrotne przypomnienie lub wprowadzenie do filozofii starożytnej. Ale jest to jednak również okazja do intelektualnej zabawy, eksperymentu myślowego, w którym burleska przeplata się z poważnymi pytaniami na temat świata i kondycji człowieka. Jest to też oczywiście historia miłosna, ale przecież nie mogło być inaczej, skoro jednym z filozofów, którzy się tu pojawiają, jest Platon.

Bardzo serdecznie zapraszam do lektury oraz do dzielenia się swoimi wrażeniami!

[maxbutton id=”3″ url=”https://www.empik.com/zakazana-historia-filozofow-niestoicka-powiesc-stoika-mazur-tomasz,p1228300484,ksiazka-p?fbclid=IwAR1hQUhoYq_myNEDxFx2_Q00dkd-47DO5HHarSU9_sCUQfeDiQKTuIxqDx8″ text=”Kup książkę” window=”new” ]