A gdyby tak na wszystkie nasze bolączki i problemy była jedna prosta odpowiedź? Gdyby wystarczyło do zdobycia umiejętności życia szczęśliwego, że ją poznamy i dobrze zrozumiemy? Wydaje się, że to jest odwieczne marzenie ludzkości. Współcześnie większość ludzi uważa, że życie jest skomplikowane, a droga do szczęścia trudna i zazwyczaj wyboista. Trzeba się wyposażyć w cały bogaty ekwipunek nauk, żeby przygotować się na wszystkie wyzwania.

Jednak antyczny stoik Muzoniusz Rufus, w pierwszym z nielicznych zachowanych po nim wykładów, naucza:

Nie ten doktor zasługuje na pochwałę, który przynosi chorym wiele rozmaitych leków, ale ten, który niesie im pomoc za pomocą kilku leków trafnie przepisanych.

Według stoików zasady, na których opiera się dobre życie, tylko z pozoru wydają się trudne.

Kiedy pierwszy raz wsiadamy na rower, nie wiedząc jeszcze, na czym polega zachowanie równowagi, wydaje nam się to przedsięwzięciem niezwykle trudnym, wręcz niemożliwym. Podobnie z nauką prowadzenia samochodu, czy też nauką pisania. A przecież każdy, kto w wykonywaniu tych czynności ma już wprawę, robi je niemal bezwiednie i mechanicznie. I tak, kiedy wsiadamy do samochodu, nie uświadamiamy sobie tych wszystkich czynności, które wykonujemy, żeby nim jechać – tak bardzo wszystkie one nam się wydają oczywiste i proste.

Podobnie jest ze stoicyzmem, tak właśnie naucza Muzoniusz Rufus. U podstaw szczęśliwego życia leży kilka prostych zasad, które trzeba opanować, w których się trzeba wprawić, niczym w jeździe na rowerze, a potem już tylko jechać i jechać.

Zasady, które zaleca Muzoniusz Rufus, zebraliśmy w książce Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa. Każda lekcja przedstawia jedną z takich zasad, albo jedną z jej ważniejszych konsekwencji. Serdecznie zapraszamy zatem do lektury i nauki życia szczęśliwego!

E-book Stoic Way

[maxbutton id=”3″ ]